КЛБІ 2015

Дорогі друзі!

Сердечно і радісно вітаємо вас з Новим Роком та Різдвом Христовим!
Нехай Господь благословить усі наші добрі починання
і нашу подальшу дружбу та співпрацю!


Рождество Христове. XVI ст. Державний Російський музей

У ці чарівні різдвяні дні хочеться згадати разом з вами дорогоцінні думки про Різдво істинно християнського мудреця Сергія Сергійовича Аверинцева:

Чи є у нашому світі й у всіх світах така музика, яка схожа на тризвук давньої музики Різдва? Тризвук, який охоплює, оживляє і наповнює духовну культуру двох християнських тисячоліть.

Перший тон у цьому тризвуку - святий, урочистий спів небесних хорів, неземна позачасова радість, яка звучить на найкрутіших висотах духовної музики.

Другий тон - затишна, домашня, по-дитячому святкова радість у родинному колі. І дудочки пастухів Віфлеєма, які звучать у колядках усіх народів християнського світу. Людина на землі подорожній, і лише в домі Різдва вона в себе вдома. Лише в стихії різдвяної радості є особливе укриття, захищеність, довіра і, можливо, справжня людяність.

Третій тон - він теж необхідний - серйозний тон небезпеки, вічної загрози невинному, тон скорботи Віфлеємських матерів (в Рамі чутно лемент, ридання і плач великий). Так, ридання і плач входять у велику різдвяну радість, у цю органну «Глорію».

І це великий подарунок Бога людству до першого Різдва, що відтоді ніяка священна музика, ніякі хори левитів, ніякі григоріанські хорали перед Богом не такі святі, як лемент того, хто позбавлений права, як плач вигнанця, як голос страдника. Це знання дало християнській культурі найвищий її закон.

 

З радістю, вдячністю і любов'ю у Христі

співробітники Центру св. Климента «Спілкування і діалог культур»

 

P.S. Текст записаний у приватній бесіді на німецькій мові напередодні Різдва 1989/1990 року і зберігає стилістику усного перекладу. Повний текст різдвяного привітання С.С. Аверинцева дивіться тут.

 

 

Пошук
Вхід
"Успенские чтения"

banner

banner