НАШИ ТЕМЫ
КЛБІ 2015

У неділю, 25 січня 2015 року, проповідь о. Філарета була присвячена Євангелію про зустріч Христа з митарем Закхеєм і каяттю як «зміні розуму», тобто зміні підходу до себе, до Бога, до ближніх, на шляху до Великого Посту, який цього року почнеться 21 лютого.

Закхей був начальником податкової інспекції міста Єрихона, міста, яке вважається найдавнішим у світі. Задовго до приходу Христа на Землю це місто було розвиненим, багатим (розташованим на перетині торгівельних шляхів),  у ньому процвітали різноманітні науки та жили заможні люди, які сплачували великі податки. А податківці  знаходили способи збирати кошти не в римську казну, а до себе в кишеню. Єрихон розташований нижче рівня моря, посеред пустелі, в оазі, і в наш час його можна порівняти з надзвичайно багатою за рахунок нафти столицею Об’єднаних Арабських Еміратів – з її хмарочосами, в одному з яких на декількох поверхах є навіть штучний гірськолижний курорт зі штучними горами і штучним снігом... Враховуючи такий стан речей та спосіб заробітку податківців, правовірні юдеї вважали, що з митарями непотрібно навіть спілкуватись…

Коли ж у місто прийшов Христос, Закхей – людина немолода, з певним положенням в суспільстві – засвідчила своє бажання зустрічі з Христом: вона вилізла на дерево, щоб побачити Його. В сучасному Єрихоні є  символічне дерево, яке нагадує те, на якому сидів Закхей.  З точки зору деяких юдеїв, а особливо фарисеїв, Христос робить неймовірне: не просто спілкується з Закхеєм, а й входить в його дім. Як праведник може спілкуватися з таким грішником?! Але цим Господь показує, що прийшов в першу чергу грішників привести до каяття…

Єрихон. Вхід до "дерева Закхея". Олександр Семенович Філоненко. 29.12.2014.

Біля "дерева Закхея" в Єрихоні. 29.12.2014.
Зліва направо: Ірина Леонідівна Багратіон-Мухранелі, Любов Опанасівна Шишковська, єпископ Макарівський Іларій (Шишковський), архімандрит Філарет (Єгоров), Костянтин Борисович Сігов

Важливо, що зустріч Христа і Закхея для Закхея не минула марно (Лк. 19:8): «Половину майна мого я віддам убогим, і якщо кого скривдив чим – поверну вчетверо» (на Сході цифра чотири означала «дуже багато»; тобто Закхей вирішує уповні відшкодувати щось). Тоді Христос відповідає (Лк. 19:9), що «нині прийшло спасіння дому цьому».  Так часто для кожного з нас відбувається особиста зустріч з Христом... Якщо наша зустріч не поверхова, то ми обов’язково повинні увійти в стан Закхея, який вирішив докорінно змінити себе, тобто покаятись. Каяття – це і наш акт, і те, що ми можемо робити тільки з Божою допомогою.
 
Досвід Церкви засвідчує: якщо ми будемо змінювати себе, то буде змінюватись і світ навколо нас. Будуть змінюватися навіть геополітичні ситуації. Зараз, коли стільки горя і трагедій трапляється на нашій землі, нам, як ніколи, треба змінювати себе на краще. Як говорить Предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Онуфрій: «Не та людина перемагає, яка не падає, а та, яка намагається постійно працювати над собою». Не буває такого, щоб в житті не було тих чи інших гріховних падінь, щоб ми бездоганно себе поводили. Але дай Боже, щоб ми, як говорив святитель Тихон Задонський, після падіння одразу підіймалися й ішли вперед, дорогою оплакуючи наші гріхи. Дай Боже, щоб ми сьогодні, зустрівшись із Христом, подібно до митаря Закхея, вирішили твердо й рішуче змінювати себе і докладали вчетверо більше зусиль для того, щоб виправлятися, ніж для того, щоб робити щось гріховне, не Боже. Адже у нас вистачає сил для гріха, для порожнечі, метушні, а для молитви, роботи над собою, як правило, не вистачає ні часу, ані сили. Ми повинні змінити цей баланс – тоді буде змінюватись і вкрай непроста ситуація в нашій країні.
 
Отже, бажаємо всім на шляху до святого Великого Посту усвідомити, що в нас не так, чому ближнім нашим стає інколи непросто з нами. Дай Боже навчитися змінювати себе безперервно і безупинно!   

Нас дуже зараз просять молитися по-особливому за мир в Україні, за нашу землю. Нещодавно я зв’язувався по телефону з нашим парафіянином, підполковником, військовим журналістом Русланом Ткачуком, який перебуває зараз на Сході, і він попросив передати всім поклін, привітання, прохання, щоб усі молилися за нього, за всіх, за мир в Україні. Тому ми розпочинаємо додатково служити щодня літургії. Ранні служби Божі будемо відправляти в нашому лишнянському храмі. Будемо старатися приблизно о 4:30 звершувати богослужіння, щоб до 7 години ми вже службу завершували. Будемо молитися за нашу землю, за мир в Україні. 

Поиск
Вход в систему
"Успенские чтения"

banner

banner